Melek Hiyerarşisi Var mıdır?

Melek Hiyerarşisi Var mıdır?

hakkında ilgisi ve bilgisi olan herkes illa ki melek hiyerarşisi hakkında bir şeyler duymuştur. Peki egoları olmayan bu varlıklar nasıl oluyor da bir hiyerarşik düzene sahip oluyorlar?

Çok basit! Aslında melekler arasında hiyerarşi diye bir şey yok! Onlar için her çok değerli ve önemli, hem de aynı derecede değerli ve önemli. Hiçbiri bir diğerinden üstün değil, hiçbiri bir diğerine emir vermiyor asla.

Peki nereden çıkıyor bu hiyerarşi lafları?

Melekler birçok şeyi bizim dünyasal mantığımızla anlayabileceğimiz şekilde bize anlatmaya çalışırlar aslında. Böyle yapmaları da bizim iyiliğimiz içindir elbette.

Kendilerinden bahsederlerken de bazı meleklerin diğerlerini yönlendirdiğini anlatırlar bize (mesela 'in koruyucu melekleri yönlendirmesi). Bizler de dünyasal mantığımızla bu durumu hiyerarşi olarak görürüz, başmelekleri koruyucu meleklerin müdürleri-yetkilileri gibi görürüz. Oysa onların yaptığı sadece kendi görevini diğer meleklerle birlikte uyumlu bir şekilde yapmaktır. Ben emir veririm, ben başmeleğim, benim dediğim olacak, sen kimsin ki alt tarafı bir koruyucu melek! gibi laflar söylemiyorlar asla birbirlerine 🙂 Hepsi sadece kendilerine ait olan görevi yapar, hepsi bu. Tıpkı organlarımız gibi. Hepsi bir bütündür, bir organ çalışmazsa bozulur, hiçbir organımız diğerinin müdürü değildir aslında 🙂

Günümüz meleklerle dolu geçsin!

Keyif ve Kolaylıkla!

 

 

Bir cevap yazın