Kredi Kartına Taksit İmkan mı?

Kredi Kartına Taksit İmkan mı?

Son günlerde bana sık sık gelen bir sorunun üzerine bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm. Umarım herkes için ışık olur 🙂

Kredi Kartına Taksit imkanınız var mı?” sorusunun bana kaç kez yöneltildiğini bilmiyorum (birkaç bin olabilir). Ama cevap kesin net ve tek daima… yok! Çünkü;

Kredi kartına taksit bir imkan değildir, aksine sizin yokluk bilincinize katkıdır. Siz kredi kartınızla (veya kartsız) taksitli bir alışveriş yaptığınızda yaydığınız sinyal aynen şudur “benim param yok (ya da yeteri kadar param yok) bu yüzden borçlanıp az az ödemek zorundayım”. Peki hiç düşündünüz mü siz evrene bu sinyali yayarken ınıza nasıl bir gerçekliği çekiyorsunuz? Mesela ben maddi durumunuzun daha kötüye gideceğini, her zaman borç içinde ve sıkıntıda kalacağınızı kesin bir şekilde söyleyebilirim size bu sinyali yaydığınız sürece…

Bana danışan veya öğrenci olarak gelen insanlara bile bile bu kötülüğü yaparsam hem onlara hem de kendime ihanet etmiş olurum. Size “borçlu” enerjisini yüklemem kendi elimle.

“Kredi kartlarını çöpe mi atalım yani” diyenler vardır elbet; aylık (tümünü) ödeyebileceğiniz kadar kullanmanızda elbette bir sakınca yok. Her ne alırsanız tek çekim şeklinde alır ve ödeme tarihi geldiğinde tümünü öderseniz bu borçlu olmak veya yokluk bilinci demek değildir, bütçenize göre harcama yapmaktır. Bütçenize göre harcama yapmak size her zaman iç huzuru verecektir.

Büyük meblağdaki alışverişleriniz için (yüksek tutarlı bir ürün yada hizmet satın almak için); o ürünün veya hizmetin parasını önceden biriktirip satın alma işlemini tek seferde ödeyerek yapmanız, sizin için ve bilincinize geçişte de size çok yardımcı bir yoldur. Ayrıca zaman içinde siz ne olduğunu bile anlamadan biriktirme alışkanlığı edinmeye başlarsınız bu sayede.

Para biriktirme alışkanlığı ne işe mi yarar? “Kenarda param var” düşünceniz ve duygunuz hakim olduğu için hayatınızdaki bolluğu kesin şekilde arttırmaya ve daha keyifli bir para döngüsüne sahip olmanıza sebep olur. 10 lira bile olsa atın kenara! Sonraki ay belki 20 atarsınız, belki 50… Gelirinize göre ne kadara imkanınız varsa… Bu size ufak ufak para biriktirmeyi başarabilen insan olma hazzını ve kenarda paranızın olduğu güvenini vermeye başlayacak.

Parasal durumunuzu pozitif yönde değiştirecek birkaç minik tüyoyu sizlerle paylaştım. Umarım uygularsınız ve daha fazla bolluğu kısa sürede deneyimlemeye başlarsınız.

Çok daha fazlası için; Paraya Evet De! workshop'ımızı satın alabilir ve parayla olan ilişkinizde bir devrim yaratabilirsiniz. Online workshop'ımız hakkında bilgi ve ücret bilgisi için pembe renkli kelimeleri tıklayın lütfen.

Bolluk herkesin hakkı!

 

Hülya Karayel

 

Bir cevap yazın