Dünya Kadınlar Günü???

Dünya Kadınlar Günü???
Bugün Dünya Kadınlar Günü!
 
Evet kutlayın, bu çok güzel bir şey çünkü. Ama…
 
Sadece bugün kutlamakla kalmamak işin asıl sırrı. Mesela kız çocuklarını mutlaka okutun. Kendiniz okuyamadınız mı? Açıköğretim diye bir şey var ve yaş sınırı yok! Kitaplar alın kendinize, kızınıza hatta imkanı olmayan kişiler varsa onların kızlarına da kitaplar alın (aşk romanlarından bahsetmiyorum tabiki, geliştiren, öğreten kitaplar alın).

 
Belediyelerin kursları var birçok konuda. Bu kurslara katılın ve kızlarınızı da gönderin. Daha fazla imkana sahipseniz ücretli kurslara eğitimlere katılın ve kızlarınızı da gönderin.
 
Mesela hukuksal haklarınızı öğrenin (bunun için yazılmış kitaplar bile mevcut). Kızlarınıza da öğretin…
 
Yapacaklarınıza karar vermek için bir erkeğin onayının veya izninin gerekmediğini bilin mesela… Kızlarınıza da öğretin bunu!
 
Bir için ın süslenmekten ve evlenmekten ibaret olmadığını da öğretin eliniz değmişken… Çünkü bir kadın hayatı, ülkesini hatta dünyayı değiştirebilir. Potansiyelinizi asla küçümsemeyin.
 
Araştırın, kendinizi geliştirin. Evde oturan “ama ben bilmem ki, ama ben yapamam ki” diyen bir kadın olmak yerine bir bakın dünyaya neler yapabiliyor kadınlar. Siz de bi işin ucundan tutun, siz de yeteneklerinizi konuşturun (evet bu güne kadar fark etmemiş olsanız da yetenekleriniz var!).
 
Kendi paranızı kazanın, kızlarınıza da aşılayın bunu. Eğitimli, kendi parasını kazanan bir kadını ezmek olmaz. Kendi gücünüzü kendiniz elinize alın. Bir erkeğin size (maddi anlamda) bakmasını beklemek bütün gücünüzü ve yaşamınızı o erkeğin insafına teslim etmektir unutmayın.
 
Siz izin vermediğiniz sürece kimse sizi ezemez, üzemez. Hadi bugün bir olsun. “Amin” deyip geçiştirmek yerine gerçek bir değişiklik yapın hayatınızda. Kabul günlerinde vakit öldürüp kocalarınızın size aldığı hediyeleri yarıştırmak yerine kendinizi geliştirin hatta gelişimde birbirinizle yarışın. Bakın o bu ülke, bu dünya nasıl kalkınacak.
 
Belki bir kitap okumanızla başlayacak her şey, ya da tek bir kararınızla…
 
Hadi! Gün bugün!
 
Yürek dolusu sevgilerimle;
 

Selestia Hülya Karayel

 

Bir cevap yazın