Sevdiğin İşi Yapmak Veya Çalıştığın İşini Sevmek…

Sevdiğin İşi Yapmak Veya Çalıştığın İşini Sevmek…

Sevdiğin işi yapmak veya çalıştığın işini sevmek….

Ne kadar önemli hiç düşündün mü?

Yıllar önce sevmediğim işlerde çalışırdım, işimi sevebileceğimi de bilmediğim yıllardı üstelik…

Her sabah aynı işkence, aynı can acısı, ruhun daralırcasına o mekana gitmek ve aynı saatte aynı şeyleri her gün yapmaya devam etmek…

Akşam aynı otobüsle eve dönmek, yolda aynı kişileri görmek, sevmediğin işi yaptığın için normalde yorulacağının en az 5 katı daha yorgun olmak ve ağlamak istemek…

Sonra vazgeçtim beni her gün bitik halde hissettiren tüm işlerden, hiç kolay olmadı, para kazanmam gerekiyordu (ki işini bırakamayan veya değiştiremeyen birçok insanın en büyük korkusu parasız kalmaktır). Her ne olursa olsun sevdiğim bir işi yapacağıma evrene de kendime de söz verdim.

Korkuyordum… İşini değiştirmeye kalkışırsan sen de korkacaksın çünkü egon yeni bir alana girmeni istemiyor olacak… Yeni alandaki bilinmezlik korkutacak onu…

İlk zamanlar kolay olmadı, eski işime geri mi dönsem diye bocaladığım günler oldu herşey daha çok yeniyken.

Ben vazgeçmedikçe, egomu ikna ederek günlerimi geçirdikçe korkular azalmaya başladı… Seni de böyle bir süreç bekleyecek muhtemelen. Çünkü egonun işi bu!  Var olanı korumak, bilinen, güvenli alanda kalmayı sağlamak.

Ve artık evren karşıma fırsatlar çıkarıyordu… Tam istediğim gibi bir iş yaratmaya başladım hayatımda… Zaman gerekti, emek gerekti, çaba gerekti, vazgeçmemek gerekti…

Kimse sana kolay olacak demiyor. Ama istersen emin ol ki “olacak”!

Hadi al eline kağıdı kalemi, yazmaya başla…

1-) Şu anki işinde seni memnun etmeyen şeyler neler?
2-) Memnun eden şeyler neler?
3-) İşin sana neler kazandırıyor?
4-) Farklı bir iş yapacak olsan hangi özelliklerde bir iş isterdin?

Bunların hepsi için dilediğin uzunlukta birer liste hazırla…

Yaptığın her listeyi gözünün önünde bir yerlerde bulundur ve mümkün olduğunca sık gözden geçir, yeni bir şeyler aklına gelirse ekle.

Bu ne işe mi yarayacak?

Ya işinin sana olan katkılarını görüp işini sevmeye başlayacaksın, ya da işinin seni gerçekten hiç memnun etmediğini fark edip değişim için gerçek bi karar vereceksin. Unutma; vereceğin her “gerçek” karar, evrende büyük bir yaratım dalgasını harekete geçirecek.

Bu listeyi yapmanla bir şey daha olacak; Tam istediğin gibi olan bir işin neye benzediği zihninde canlanmaya başlayacak, evrene bunun mesajını vermiş, sürekli de sinyalini yolluyor olacaksın.

Bundan sonra sana ne yapmak mı düşüyor?

İstediğin işle ilgili zihnindeki hayalini canlı tutmak ve sana gelen fırsatları değerlendirmek!

Eğer sen gerçekten istersen, uğrunda çaba harcamayı da göze alırsan evren kuşkusuz ki sana istediklerini verecek. Daha doğrusu sen bileğinin hakkıyla alacaksın!

Keyif ve Kolaylıkla!

Selestia Hülya Karayel

 

Bir yanıt yazın